Przejdź do treści

Tester cewek i modułów zapłonowych

a z trafo_33%

Nr 11

tester cewek i modułów zapłonowych

cena 270zł z zasilaczem sieciowym
   260zł  bez zasilacza

Urządzenie umożliwia:

sprawdzenie pojedynczej i podwójnej cewki zapłonowej,
wyzwolenie modułu zapłonowego, sterującego cewką,
podanie impulsów sterujących +5 V do modułów zintegrowanych z cewką.

   

  UWAGA
Testerem nie sprawdzimy cewek i modułów o zapłonie CDI, stosowanych  w motorowerach i quadach.  Cewki te są zasilane napięciem około 100v wywarzanym przez prądnicę w trakcie jazdy. Przy próbie testu iskra będzie bardzo słaba, ledwo widoczna.

 

 

Dane techniczne:

  • częstotliwość generowania impulsów: od 1Hz do 30Hz,
  • regulacja czasu ładowania cewki zapłonowej: od 0.3 ms do 4 ms,
  • maksymalne napięcie zasilania testera: 16V,
  • prąd maksymalny pobierany przez tester przy podłączonej cewce: 1A
  • zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem kabli zasilających.

 

 

Wyposażenie:

  • przewód zasilający do akumulatora
  • przewód wyjściowy do podłączenia cewki
  • dodatkowy przewód do +12v do zasilenia modułu zapłonowego
  • zasilacz 12v ( opcjonalnie)

TEST CEWKI ZAPŁONOWEJ

Do badanej cewki zamontuj iskrownik po stronie wtórnej. Najprostszym sposobem na przeprowadzenie testu jest skorzystanie ze świecy zapłonowej, na której należy ustawić szczelinę o szerokości od około 5 do 10 milimetrów. Podwójny przewód zasilający cewkę (z małymi krokodylkami w kolorze czarnym i czerwonym) należy wpiąć w gniazdo testera oznaczone błyskawicą .Wepnij przewód z małymi krokodylkami po stronie pierwotnej cewki. Na czerwonym krokodylku znajduje się stałe napięcie zasilania, a czarny zwierany jest w takt impulsów do masy. Kolejność podłączenia przewodów prawdopodobnie nie będzie miała żadnego znaczenia. Cewka będzie wytwarzać iskrę również wtedy, gdy zamienimy przewody.

Częstotliwość impulsów zmieniamy za pomocą górnego potencjometra. Dolnym potencjometrem może zmienić napięcie zasilania cewki. Wyższe napięcie pomoże nam uzyskać dłuższą iskrę. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikowi, potencjometr napięcia w skrajnym położeniu (5 V) posiada wyłącznik zasilania – tester cewek zapłonowych nie generuje wówczas impulsów. W momencie podłączenia cewki bądź modułu najlepiej wyłączyć zasilanie – unikniemy wówczas ryzyka przypadkowego “kopnięcia” iskrą.

TEST MODUŁU ZAPŁONOWEGO

Testerem możemy sprawdzić niektóre proste moduły zapłonowe, sterowane impulsami +5 V. Do wysterowania modułu zapłonowego potrzebne są minimum 3 przewody: +12 V, masa, przewód sygnałowy. Na wyposażeniu znajduje się pojedynczy przewód zakończony krokodylkiem do podpięcia napięcia +12 V. Przewody podłączamy do testera tak jak na zdjęciu.

W testerze do gniazda „C” (z namalowaną błyskawicą) podłączamy pojedynczy przewód, na którym będzie podawane stałe napięcie +12 V. Do gniazda „D” podłączamy przewód z dwoma krokodylkami. W przewodzie tym na czarnym krokodylku znajduje się masa, a na czerwonym krokodylku impulsy sterujące. Tester generuje sygnał +5 V, który może wysterować moduł zapłonowy lub moduł integrowany z cewką.

Na portalu YouTube można znaleźć szereg filmów, ilustrujących zasadę pracy testera.

Jak podłączyć tester cewek zapłonowych? 2 wersja

Zadzwoń do nas

+48 530 897 382

Napisz wiadomość

motoelektron@gmail.com

Złóż zamówienie

Przejdź do strony z formularzem